Relaks na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych aktywności w sezonie wiosennym, letnim, a także jesiennym. Warto mieć jednak świadomość, że aby było to możliwe, trzeba wyposażyć się w odpowiednie elementy – w przypadku tarasu należy zadbać o wygodne meble wypoczynkowe. Choć jesteśmy w pełni sezonu jesienno-zimowego, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować funkcjonalną przestrzeń już na przyszły rok. Zyskasz wówczas odpowiednio dużo czasu na wybór konkretnych elementów z zakresu wyposażenia. Ale czym powinny się one charakteryzować? Na jakie materiały postawić? Czy design i wykonanie mają znaczenie? Na te oraz inne pytania udzielimy odpowiedzi w dzisiejszym wpisie. Dowiedz się wszystkiego o produkowanych przez nas meblach przeznaczonych na taras!

Spis treści

Meble tarasowe – czym się charakteryzują?

Piękny taras z pergolą, a nawet z zadaszeniem to miejsce, które bez odpowiednich dodatków staje się niefunkcjonalne – brakuje bowiem elementów umożliwiających wygodne siedzenie czy przyjmowanie gości. Z tego powodu warto rozważyć zakup gotowych rozwiązań, czyli mebli. Te tarasowe powinny charakteryzować się m.in. mobilnością, aby można było łatwo przenieść je z miejsca na miejsce. Jako że taras to zazwyczaj przestrzeń o ograniczonych możliwościach, należy zwrócić uwagę na rozmiar mebli, aby nie zajmowały one całej dostępnej powierzchni. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by meble tarasowe były solidne i wykonane z odpowiednich tworzyw. Biorąc pod uwagę te cechy, zyskujemy możliwość relaksu poza domem w komfortowych warunkach. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup mebli tarasowych. Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Sprawdźmy!

Plastikowe meble tarasowe

Meble tarasowe. Jaki materiał wybrać?

Wiecie już, że meble przeznaczone na taras powinny być mobilne, ale należy pamiętać też o solidnym wykonaniu, aby można było korzystać z nich przez wiele lat. W tym przypadku dobrze jest stawiać na materiały odporne na różnorodne uszkodzenia – wierzchnia warstwa powinna być niewrażliwa na zalania czy zabrudzenia spowodowane jedzeniem (istotne zwłaszcza w sezonie grillowym), z kolei konstrukcja musi dobrze znosić uderzenia i być łatwa w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Na co zatem postawić?

Ponadczasowa klasyka, czyli drewno

Dobrym wyborem w zakresie mebli tarasowych będzie drewno. Ten surowiec cechuje się naturalnym wyglądem, świetnymi właściwościami, jeśli chodzi o wykorzystanie zewnętrzne. Meble tarasowe z drewna z pewnością posłużą przez bardzo długi czas, a poza tym doskonale będą pasować do często stosowanych na tarasach pergoli i zadaszeń. Elementy te zazwyczaj też wykonane są z drewna, przez co świetnie skomponują się z podobnym umeblowaniem. Eleganckie meble tarasowe to jedno z najlepszych rozwiązań w celu osiągnięcia maksymalnego komfortu. Wyposażone w wygodne poduszki i pokrowce kanapy oraz fotele będą doskonale sprawdzać się jako miejsce do wypoczynku. Z kolei stolik z solidnym blatem umożliwi postawienie kawy bądź słodkości do poczęstunku. Drewno jako surowiec jest też odporne na obciążenia, dlatego z mebli przeznaczonych na taras, wykonanych z tego materiału, można korzystać bez obaw o pęknięcia czy złamania konstrukcji.

Tarasowe meble drewniane

Wydawać się może, że drewno nie poradzi sobie z opadami śniegu czy deszczu – jeśli nie będziemy chcieli magazynować mebli w pomieszczeniu zamkniętym podczas chłodnych miesięcy. Nic bardziej mylnego! Jeśli dysponujemy zadaszonym tarasem, wystarczy jedynie szczelne okrycie mebli na sezon zimowy, aby wiosną móc znowu cieszyć się ich pięknem bez konieczności rozstawiania konstrukcji na nowo. Do kwestii przechowywania mebli tarasowych jeszcze wrócimy. Tymczasem…

Aluminiowe meble tarasowe

Może aluminium?

Oprócz drewna możliwe jest zastosowanie aluminium jako głównego surowca konstrukcji mebli tarasowych. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Po pierwsze zwiększona mobilność – aluminiowe elementy konstrukcyjne są lżejsze niż te wykonane z drewna, co ma znaczenie, kiedy chcemy szybko zmienić układ poszczególnych mebli. Mobilność w żaden sposób nie ustępuje jednak trwałości, zatem bez obaw możemy przez wiele lat cieszyć się korzyściami, jakie dają tego typu meble na taras. Aluminium nie zacznie także korodować, dlatego nie ma co obawiać się wystawienia tego typu mebli na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Deszcz czy śnieg nie powinny wpływać negatywnie na wygląd konstrukcji.

A zatem – meble tarasowe drewniane czy te aluminiowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od preferencji w zakresie stylu i wyglądu całej przestrzeni. Jeśli na tarasie znajduje się już drewniane zadaszenie oraz dodatkowo są w jego pobliżu pergole, warto postawić na meble wykonane z tego samego tworzywa dla zachowania spójności aranżacji. Z kolei jeżeli taras idzie wyraźnie w stronę industrialną, to meble wykonane z aluminium mogą podkreślić jego loftowy charakter.

Ilość ma znaczenie, czyli jak dużo elementów wybrać

Taras tarasowi nierówny – jedna przestrzeń może być naprawdę spora i przypominać przydomowy ogród, z kolei druga będzie jedynie skrawkiem podłoża, na której zmieszczą się tylko dwa krzesła. W zależności od rozmiaru tarasu trzeba dobierać umeblowanie, a konkretniej liczbę jego elementów. W tym przypadku dobrze jest zwrócić się do profesjonalistów, którzy zajmują się wykonywaniem mebli tarasowych na zamówienie. To zdecydowanie lepsza opcja niż kupowanie gotowych zestawów, nie zawsze odpowiadających naszym wymaganiom, jak również możliwościom przestrzennym tarasu. Ale jak dobrze zagospodarować ten teren? Po określeniu wielkości należy przemyśleć, jak wiele osób będziemy gościli na tarasie. Jeżeli ma on służyć dwojgu użytkownikom, to z powodzeniem sprawdzi się jedynie kanapa i jeden fotel. Jeśli jednak marzymy o rodzinnym biesiadowaniu na tarasie, konieczne może okazać się zainwestowanie w bardziej rozbudowany komplet mebli, składający się np. z narożnika tarasowego, dodatkowej kanapy i foteli. Istotne znaczenie ma również rozmiar stołu – określcie, czy potrzebny Wam jest jedynie niewielki stolik kawowy, czy większy mebel, przy którym wspólnie będziecie mogli zjeść pełen posiłek.

Meble tarasowe plastikowe

Przy wyborze ilości mebli warto kierować się też funkcjonalnością, tj. pozostawić wolne miejsce na poruszanie się między poszczególnymi konstrukcjami. Pomiędzy stolikiem a kanapą/sofą powinno być na tyle dużo miejsca, by móc swobodnie wstawać i siadać, z kolei stolik nie powinien znajdować się zbyt daleko od mebli przeznaczonych do siedzenia. Warto zaufać specjalistom, którzy zaprojektują odpowiednio przestrzeń i sprawią, że meble tarasowe będą trafione pod każdym względem. Oczywiście my się tym zajmujemy!

Meble tarasowe aluminiowe

Jak przechowywać meble tarasowe po sezonie?

Omawiając poszczególne rodzaje surowców, z których są wykonane meble na taras, wspomnieliśmy o warunkach przechowywania. Niezależnie od tego, czy wybierzecie umeblowanie drewniane, czy też to aluminiowe, warto pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu po sezonie. Jeśli taras nie posiada zadaszenia, konieczne może okazać się schowanie mebli do zamkniętego, suchego pomieszczenia, np. garażu – wówczas nie będą one narażone na gromadzenie się wody opadowej czy śniegu. Z kanap i foteli warto zdjąć poduszki. Kiedy nie będą używane, można zająć się ich konserwacją, tj. czyszczeniem. Konstrukcje zarówno drewniane, jak i aluminiowe trzeba dodatkowo szczelnie przykryć folią, bądź „zapakować” w dedykowane im pokrowce.

Sezon jesienno-zimowy w pełni, jednak to idealny czas, by zacząć planować zmiany, które zostaną wprowadzone wiosną przyszłego roku. Jeśli chcecie cieszyć się możliwością spędzania czasu na tarasie w przyjemny sposób, koniecznie rozważcie inwestycję w przeznaczone do tej przestrzeni meble. Te wykonane z odpowiednich surowców z pewnością posłużą Wam przez wiele lat! Nie możecie się zdecydować na konkretny typ? Wciąż macie wątpliwości dot. wyglądu bądź ilości mebli? Powierzcie te zadania nam. Dzięki naszej pomocy już najbliższej wiosny będziecie mogli cieszyć się praktycznymi dodatkami na swoim tarasie!