Taras bardzo często stanowi ważny element wymarzonego domu. To miejsce, gdzie można wspólnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, np. podczas grilla lub różnych aktywności grupowych (chociażby gier planszowych), a także przestrzeń do odpoczynku. Projektując tę wyjątkową część budynku, warto zastanowić się nad osłoną, która zapewni ochronę meblom i innym elementom wyposażenia, Tobie zaś pozwoli przebywać na zewnątrz w upalne dni. Pergola tarasowa może okazać się tutaj strzałem w dziesiątkę, nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale też wyglądu! Decydując się na tę konstrukcję, warto jednak rozważyć kilka istotnych kwestii. W tym wpisie odpowiemy na pytania, jakie mogą zrodzić się w Twojej głowie, jeśli chcesz postawić pergolę na tarasie. Zapraszamy do lektury!

Z tego wpisu dowiesz się
 • Czy potrzebuję pozwolenia?
 • Kiedy zatem można postawić pergole na tarasie bez pozwolenia?
 • Jakie są rodzaje pergoli?
 • Jak dobrać pergole pasujące do mojego domu?
 • Czy położenie ma znaczenie?

Czy potrzebuję pozwolenia?

Decydując się na jakąkolwiek konstrukcję na swojej działce, zawsze warto sprawdzić, czy trzeba mieć na nią pozwolenie. Na szczęście w przypadku pergoli sprawa jest dość prosta! Uzyskanie zgody nie jest konieczne, ale wznoszona struktura musi spełnić kilka warunków.

Kiedy zatem można postawić pergole na tarasie bez pozwolenia?

 • Powierzchnia zabudowy pergoli nie może przekroczyć 35 m².
 • Konstrukcja nie może za mocno ingerować w obiekt bądź otoczenie.
 • Struktura musi stać minimum metr od granicy działki.
 • Konieczne jest, by pergola na taras była zgodna z regulaminem danej działki.

Trzeba również pamiętać, że te konstrukcje charakteryzuje stabilność oraz dostosowanie do warunków gruntowych. Pergole wyglądem przypominające garaże, altany bądź dachy należy zgłosić do urzędu, wówczas konieczne jest także, aby ów urząd wydał zgodę na ich postawienie.

Jakie są rodzaje pergoli?

Wybierając pergolę na taras, warto pochylić się nad różnymi rodzajami tej konstrukcji, aby jak najlepiej dopasować ją do swojej wizji i potrzeb. Na rynku dostępne są modele wolnostojące oraz przyścienne. Czym cechują się te obydwa rozwiązania?

 • Modele wolnostojące – ustawiane niezależnie, bez przylegania do budynku. Można je zamontować w dowolnym miejscu na tarasie bądź w ogrodzie. Te pergole projektuje się tak, aby zapewnić im maksymalną stabilność i wytrzymałość, nawet w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, z uwagi na brak zewnętrznego wsparcia konstrukcji.
 • Modele przyścienne – montowane bezpośrednio do ściany budynku. Takie pergole przy domu to oszczędność miejsca, zajmują mniejszą powierzchnię, niż warianty wolnostojące. Łatwo można je dopasować do architektury, tworząc spójną całość. Przekłada się to na efektywne wykorzystanie przestrzeni przy jednoczesnej funkcjonalności, chroniąc taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniając użytkownikom ochronę przed słońcem.
pergole

Nowoczesne pergole na taras

Dowiedz się więcej

Oczywiście, pergole można też podzielić w inny sposób. Wyróżniamy modele bioklimatyczne oraz klasyczne. Oba te rozwiązania są przydatne i estetyczne, różnią się jednak w wielu kwestiach.

 • Pergole klasyczne to typowy wariant, znany od lat. Charakteryzuje je stały, nieruchomy dach, często wykonany z tkaniny bądź drewna. Tworząc te konstrukcje, korzystać można z różnych materiałów, dostępne są np. pergole tarasowe metalowe.
 • Pergole bioklimatyczne zdecydowanie można zaliczyć do „nowoczesnych zadaszeń tarasu”. Charakteryzuje je przede wszystkim większa ilość możliwości od klasycznych wersji tej konstrukcji. Często są wyposażone w ruchomy, obrotowy dach, którego lamele można ustawiać pod różnym kątem. Umożliwia to także regulację przepływu i ilości powietrza, co jest dodatkowym atutem tego wariantu. Odpowiednia instalacja elektryczna pozwala na zdalne sterowanie lamelami, np. za pomocą pilota bądź aplikacji w telefonie. Pergole bioklimatyczne najczęściej wykonuje się z aluminium, co owocuje w wysokiej trwałości, można jednak wykorzystać do ich budowy inne materiały.

Jak dobrać pergole pasujące do mojego domu?

W kwestii odpowiedniego projektu pergoli ważna jest także spójność Twojej wizji z tym, jak prezentuje się reszta budynku. Konstrukcja powinna do niego pasować, tworząc harmonijną całość, nie z kolei dziwny i abstrakcyjny dodatek odstający od stylu domu. Aby to osiągnąć, warto rozważyć kilka istotnych elementów naszej aranżacji.

pergola

Styl i kolorystyka

Doskonale wiesz, jakie materiały i kolory zostały zastosowane w projekcie Twojego domu. Znasz jego styl, więc orientujesz się najlepiej, co będzie do niego pasować. My możemy jednak zaoferować Ci kilka rad dotyczących wyboru materiałów oraz koloru pergoli. Pamiętaj jednak, że są to tylko wskazówki, każdy dom jest inny i może do niego pasować co innego!

W nowoczesnych konstrukcjach zwykle dominuje biel, szarość, czerń bądź srebrne akcenty. Struktura tego typu powinna być raczej minimalistyczna, bez dodatkowych zdobień. Taka prostota daje elegancki efekt i wpasowuje w klimat reszty budynku. Świetnie sprawdzi się to też w sytuacji, kiedy taras w okresie letnim stanowi przedłużenie salonu, ponieważ łatwo można dopasować styl zastosowany na zewnątrz do wnętrza pomieszczenia, tworząc idealne połączenie.

Bardziej klasyczna stylistyka domu zwykle utrzymana jest w głębokich brązach bądź jaśniejszych, perłowych kolorach. Doskonale nada się tutaj drewno, a także standardowy wariant pergoli, chociaż odpowiednio zaprojektowany i urządzony model bioklimatyczny również zda egzamin. Ciekawym rozwiązaniem może być również urządzenie zimowego ogrodu z użyciem odpowiednich zabudowań. Tego typu pergola na taras na pewno zachwyci o każdej porze roku!

Wysokość pod kątem stylu

Mimo że stylistyka nie jest czynnikiem determinującym, na jaką wysokość pergoli powinniśmy się zdecydować, warto wziąć ją pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Nowoczesne zadaszenia tarasu zazwyczaj są wyższe, dzięki czemu bardziej wpisują się w minimalistyczny styl. Przy domach utrzymanych w romantycznym klimacie lepiej prezentują się niższe konstrukcje. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku znaczenie ma także ułożenie rynien i dachu budynku, oraz to, w jakim miejscu znajduje się taras (z uwagi na kąt padania słońca). Jeśli pergola ma mieć charakter czysto dekoracyjny, nie musimy martwić się o nasłonecznienie i możemy wybrać taką wysokość, która najlepiej wpisze się w założenia stylistyczne budynku.

pergola

Wysokość pod kątem funkcjonalności tarasu

Nasłonecznienie jest czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę, decydując o wysokości pergoli. Przy niskim kącie padania promieni zadaszenie powinno być wyższe, z uwagi na zapewnienie odpowiedniej ochrony przed słońcem dla użytkowników tarasu. Optymalne będzie tutaj 2,5-3 metry, w zależności od potrzeb użytkowników. Do miejsc, gdzie słońce jest mniej intensywne, lepiej sprawdzą się niższe pergole.

Czy położenie ma znaczenie?

Zdecydowanie! Chcąc postawić pergole, niesamowicie ważną rolę odgrywa sama lokalizacja. Nieprawidłowo dobrana, może dobrze sprawdzać się latem, kiedy potrzebna jest większa ilość cienia, ale równocześnie nie dopuszczać promieni słońca do domu zimą, co z kolei prowadzi do większego zużycia prądu na oświetlenie. Najlepszą opcją będzie budowa pergoli po południowej stronie domu, ponieważ jest to najbardziej nasłoneczniony obszar, przy którym osłona doskonale się sprawdzi. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to takie proste. Nie zaleca się z kolei budowy tarasu oraz jego zadaszenia po stronie północnej lub wschodniej, z uwagi na to, że dobrze korzysta się z niego wyłącznie w najcieplejsze dni roku.

Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał Twoje wątpliwości dotyczące pergoli na taras. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, chętnie służymy pomocą w podjęciu decyzji co do umiejscowienia pergoli, a także całego wyglądu tej konstrukcji. Wierzymy, że pod zadaszeniem od nas zbudujesz wiele wspaniałych wspomnień pełnych relaksu i śmiechu z najbliższymi.