Uwielbiasz spokojne, śnieżne wieczory, ale nie przepadasz za niską temperaturą? Marzysz o ogrodzie zimowym, którym będziesz mógł cieszyć się również latem? Stwórz swoją wymarzoną przestrzeń umożliwiającą Ci czerpanie radości z piękna natury niezależnie od pory roku. Co warto wziąć pod uwagę przy projekcie całorocznego patio? Przekonajmy się!

Z tego wpisu dowiesz się

Jaki powinien być ogród całoroczny?

Przy projektowaniu takiego ogrodu należy pamiętać o zmienności pór roku, pogody i temperatur panujących na zewnątrz. Idealna konstrukcja powinna być elastyczna, modyfikowalna oraz przystosowana do spędzania w nim czasu z bliskimi przez cały rok. Oto kilka cech pergoli, która będzie służyła każdego dnia.

Z odpowiednich materiałów

Dobrze dobrane materiały powinny być niezawodne bez względu na czynniki atmosferyczne. Drewno, żeby służyło latami, musi zostać odpowiednio zabezpieczone — czyli tak, aby woda nie dostawała się do jego struktury. Zawilgocenie to czynnik powodujący nieestetyczne puchnięcie i przyspieszający proces próchnienia. Właściwości ochronne posiada m.in. drewno Accoya, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Ponadto warto wybrać takie tworzywa, które jednocześnie będą prezentowały się świetnie na powierzchni okien pergoli. Szyby wykonane ze szkła hartowanego w takim przypadku są najodpowiedniejszym wyborem.

Z kolei wykorzystywany w konstrukcji metal powinien być zabezpieczony przed korodowaniem, które poza nieestetycznym wyglądem osłabia stałość naszej werandy.
Ładny i praktyczny

Ogród zimowy VERSATILE

Istotne jest również stworzenie projektu, który uwzględni Twoje upodobania. Warto przemyśleć, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla wymarzonej pergoli. Osoby mające zamiar wyprawiać letnie przyjęcia w dużym gronie powinny rozważyć większą powierzchnię z możliwością jej rozszerzenia, np. za pomocą przesuwnych drzwi na całej długości ściany bocznej. Przy projekcie kluczowe jest też uwzględnienie rozstawienia i rodzaju mebli, aby cieszyć się komfortowym spędzaniem czasu. Pergola powinna także pasować do elewacji domu, tworząc z nią spójną całość.

Gotowy na wszystko

Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę zmienną w ciągu roku temperaturę. Letnią porą nieocenioną pomocą okażą się pergole tarasowe z ruchomym dachem, dzięki którym będzie możliwe wykorzystywanie promieni słonecznych na własnych zasadach. Takie zadaszenie umożliwia zamknięcie tarasu w dowolnym momencie, włączenie klimatyzacji i cieszenie się ogrodem wraz z chłodnym orzeźwieniem. Zimą ulgę przyniosą za to promienniki ciepła, które po zamontowaniu oraz włączeniu podniosą temperaturę otoczenia, a także wywołają wrażenie kominkowych płomieni.
Jak wybrać wymarzony projekt?

Przede wszystkim ogród powinien być przystosowany do Ciebie. Jeżeli w Twoim domu króluje styl rustykalny, warto rozważyć drewniane pergole. Dębowa, oszklona konstrukcja będzie idealnym przedłużeniem wnętrza, a jednocześnie przyniesie wiele zastosowań praktycznych. Wieczór z filiżanką herbaty, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza, nadaje się na cudowne zwieńczenie dnia. Umożliwią to wcześniej wspomniane promienniki ciepła, które uwalniają przyjemne, gorące powietrze.

Jeżeli jednak Twoje pomieszczenia są utrzymane w minimalistycznym, jasnym stylu, warto pomyśleć o wyborze pergoli aluminiowej z lamelami brzozowymi. Takie rozwiązanie doda elewacji futurystycznego szyku i zachwyci oko. Jeżeli połączymy je z funkcją ruchomego dachu, otrzymamy idealne rozwiązanie dla miłośników oglądania nocnego nieba.

Jakie rośliny do ogrodu na zimę?

Spędzanie czasu w ciepłym, przytulnym ogrodzie nie musi zakończyć się wraz z latem. Jeżeli chcesz, aby otaczały Cię wiecznie zielone drzewka, krzewy czy kolorowe kwiaty, warto rozważyć posadzenie dookoła werandy roślin zimozielonych. Te niezwykłe organizmy nie tracą barw przez cały rok, a obumarłe liście są u nich zrzucane stopniowo wraz z upływem czasu. Do takich gatunków należą:

  • jarząb;
  • ostrokrzew;
  • barwinka;
  • trzmielina;
  • drzewka iglaste.

Posadzenie takich roślin (np. ozdobnych drzewek iglastych) zapewni Ci ponadto prywatność niezależną od pory roku, a latem dodatkowo przyniesie cień i ochłodę. Umieszczenie zaś jarzębu w ogrodzie sprawi, że będziesz mógł cieszyć się widokiem jego krwistoczerwonych owoców podczas szarych, zimowych poranków. Dzięki wielosezonowości tych roślin ogród nigdy nie straci barw.
Jak dbać o pergolę cały rok?

W tym celu warto wyposażyć się w preparaty do ochrony drewna. Na rynku istnieje wiele impregnatów, które zabezpieczają materiał przed szkodliwym promieniowaniem UV, powodującym odbarwienia. Należy również pamiętać o regularnym wymiataniu z powierzchni werandy liści, grudek ziemi oraz mchu, dzięki czemu zapobiegnie się zielonym czy czarnym nalotom. Poza regularnym czyszczeniem trzeba przeprowadzać coroczną konserwację. Przy drewnianej pergoli warto sprawdzić, czy nie zbutwiała ona we wnętrzu, a także, czy nie została uszkodzona lub zaatakowana przez insekty. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z podanych czynników należy wymienić niedoskonałą część lub spryskać ją odpowiednim preparatem owadobójczym. Analogiczna reakcja powinna nastąpić w przypadku konserwacji pergoli wykonanej z aluminium — wbrew obiegowej opinii ten metal również ulega procesowi korozji. Można jednak zabezpieczyć jego powierzchnię specjalną farbą.

pergole

Nowoczesne pergole do ogrodu

Dowiedz się więcej

Jeżeli nie chcesz zamykać swojego ogrodu na zimę i otwierać go z powrotem wiosną, powinieneś rozważyć postawienie konstrukcji całorocznej. Pomogą Ci w tym procesie nasi eksperci, którzy doradzą najlepsze rozwiązania, jak również stworzą projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb — a dzięki wizualizacji 3D zyskasz pewność, że montaż pergoli będzie słuszną decyzją.