Pergola ogrodowa czy tarasowa to nie tylko elegancki, stylowy dodatek do przestrzeni na zewnątrz. Jest również praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu z powodzeniem stworzysz osłonięte miejsce relaksu, spożywania posiłków oraz spędzania czasu z rodziną czy też przyjaciółmi. Pergola zapewnia ochronę przed słońcem i deszczem, ale nie można odmówić jej tego, że nadaje otoczeniu gustowny, estetyczny charakter. Mnogość materiałów lub kolorów wykończeń sprawia, iż taką konstrukcję można dopasować tak do nowoczesnych, jak również klasycznych aranżacji. Jak wygląda montaż pergoli na tarasie, balkonie lub w ogrodzie? Sprawdź, jak wykonać go w kilku krokach! Ten artykuł przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy: od wyboru odpowiedniego rodzaju, przez przygotowanie podłoża, aż po końcowe prace montażowe.

Z tego wpisu dowiesz się

Rodzaje pergoli a sposób ich montażu

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje tego typu konstrukcji.

Rodzaj pergoliCechy charakterystyczneMateriał
Pergola tarasowa– przymocowana do ściany
– budynku
– stabilna
– dobrze chroni przed wiatrem
– trwała
drewno, aluminium, stal nierdzewna
Pergola balkonowa– lekka, nie obciąża konstrukcji balkonu
– idealna do małych przestrzeni
– często wybierana tam, gdzie inne pergole nie mają racji bytu ze względu na rozmiar
aluminium, stal nierdzewna, tkaniny (przy dachu)
Pergola ogrodowa– konstrukcja wolnostojąca
– może być centralnym punktem w ogrodzie
– wykorzystywana jako miejsce dla roślin pnących
drewno, aluminium, kompozyt, PVC

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowy podział, można wybierać spośród wielu typów, a oto najpopularniejsze.

Rodzaj pergoliMiejsce montażuCechy charakterystyczne
Pergola modułowataras, ogród– elastyczna, ma możliwość rozbudowy
– wygodna przy planowaniu takiej przestrzeni, w której mogą zajść późniejsze zmiany
Pergola nowoczesnataras, ogród, balkon– prosta, w minimalistycznym stylu
– często wyposażona w rolety oraz ruchome lamele
– zwykle oświetlona
Pergola z tkaninątaras, balkon– dach wykonany z tkaniny
– łatwa w montażu i demontażu
– dobry wybór na balkon
Pergola z ruchomym dachemtaras, ogród– przesuwne zadaszenie sterowane pilotem lub manualnie
– łatwa kontrola cienia lub przepływu powietrza

W kwestii rodzajów pergoli warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Te drewniane to najbardziej klasyczne rozwiązanie, które najłatwiej wpasować w niemal każdą aranżację. Taki typ pięknie wybija się na tle naturalnego krajobrazu ogrodu. Z kolei pergole aluminiowe mają nowoczesny design, wysoką odporność na zmienne warunki pogodowe oraz są łatwe w montażu i demontażu.

Opcje montażu

Jak zamontować pergole? Istnieją dwie techniki uzależnione między innymi od miejsca instalacji.

Montaż bezinwazyjny

Możliwy m.in. w przypadku pergoli na podstawach. Cała instalacja jest prosta i szybka, bo nie wymaga wiercenia. Takie rozwiązanie polecane jest dla tych, którzy wynajmują daną przestrzeń, a właściciel nie zgadza się na wprowadzanie jakichkolwiek trwałych zmian. Wybierz ten sposób montażu, jeśli planujesz zainstalować pergolę tylko na jakiś czas jako chwilowe zadaszenie.

Montaż inwazyjny (z wierceniem)

To bardziej skomplikowana technika, jednak zdecydowanie skuteczniejsza, jeśli chodzi o trwałość i stabilność konstrukcji. Jest konieczna zwłaszcza w przypadku pergoli przytwierdzanych do ściany, ale nie tylko. Potrzebne jest tu użycie specjalnych narzędzi (m.in. wkrętarki) oraz sporządzenie precyzyjnych pomiarów. Aby w danym miejscu mogła stanąć np. drewniana pergola, której montaż wymaga wiercenia, potrzebne jest solidne podłoże (np. betonowe płyty). Jeśli planujesz ustawić w swoim ogrodzie lub na tarasie konstrukcję osłaniającą, która z założenia ma Ci służyć przez lata – to jedyny rodzaj montażu, jaki powinieneś wybrać.

Jak zaplanować montaż pergoli drewnianej i aluminiowej?

Zanim przystąpisz do właściwego montażu pergoli (niezależnie czy na tarasie, czy w ogrodzie), musisz wcześniej zadbać o kilka kwestii. Tylko dzięki temu zainstalujesz konstrukcję bezproblemowo, a także z pożądanym efektem.

Przygotuj miejsce

Jeśli masz w planach montaż pergoli – tak drewnianej lub aluminiowej – krokiem, którego nie możesz pominąć, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Weź pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne (jak nasłonecznienie lub osłona przed wiatrem). Jeśli planujesz wykorzystać pergolę, by ukryć się przed słońcem – zaplanuj ją w cieniu. Chcesz w niej spędzać wolny czas? Niech ma okna od strony, z której jest dobry widok.

Równie istotna jest także analiza podłoża. Zadbaj, by było ono stabilne (np. beton lub płyty tarasowe). Jeśli nie ma innej możliwości i pergola ogrodowa musi stanąć na trawie, zamontuj dodatkowe kotwy lub rozważ zastosowanie fundamentów.

Sporządź skrupulatne plany oraz dokładne pomiary

Aby uniknąć błędów, pamiętaj, że staranne przygotowanie wymiarów jest kluczem do sukcesu. Jeśli już na tym etapie powinie Ci się noga, proces montażu może być skomplikowany lub nawet istnieje ryzyko, że wcale nie dojdzie on do skutku! Ten krok ma ogromny wpływ również na stabilność finalnej konstrukcji. 

Uwzględnij miejsce na akcesoria (np. ruchome lamele) i zaplanuj montaż pergoli w taki sposób, aby było możliwe jej swobodne otwieranie, jak również, aby dostęp do niej był niczym niezakłócony. Nie zapominaj, że należy mieć tzw. rezerwę, jeśli chodzi o miejsce. Skręcając pergolę, będziesz musiał mieć swobodę ruchów – nie mogą Cię więc ograniczać inne przedmioty przytwierdzone na stałe, ściany, drzewa itp.

Krok po kroku – montaż pergoli drewnianej i aluminiowej

  • Przystępujesz do montażu pergoli? Najpierw uzbrój się w cierpliwość, bo pierwszy etap – kotwienie konstrukcji – wymaga sporej precyzji. Należy tutaj dobrać odpowiednie mocowanie w zależności od typu podłoża: kołki rozporowe w przypadku betonu, kotwy wbijane, jeśli pergola ma stanąć na trawie. Następnie wyznacz punkty kotwienia, biorąc pod uwagę wcześniej sporządzony projekt z pomiarami i umieść mocowania w podłożu. 
  • Kolejny krok to przytwierdzenie ścian pergoli. Co ważne, cały montaż pójdzie szybciej, jeśli będziesz miał kogoś do pomocy! 
  • Następnym etapem jest montaż dachu. Tutaj sprawa może wyglądać różnie ze względu na rodzaj konstrukcji. Możliwe opcje to proste zadaszenie z tkaniny lub zaawansowany system lameli regulowanych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektóre pergole (aluminiowe) mają często wyposażenie w postaci automatycznych systemów sterowania dachem, dzięki którym możliwe jest regulowanie światła lub przepływu powietrza. Montaż takiej technologii wymaga jednak większych nakładów pracy. 
  • Na koniec została już tylko ewentualna instalacja dodatkowych elementów. Dopełnieniem wymarzonej pergoli ogrodowej czy tarasowej mogą być boczne rolety, systemy odprowadzania wody, ale również kwestie bardziej estetyczne, tzn. oświetlenie LED, które doda całości nowoczesnego charakteru, jak oraz uroku.

Ile kosztuje i ile trwa montaż pergoli?

Jaki jest koszt zamontowania pergoli? To zależy od kilku czynników, m.in. materiału, wielkości całej konstrukcji, jej wyposażenia (rolety czy automatyka) oraz stopnia skomplikowania instalacji. Zazwyczaj ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Taniej jest montować pergolę drewnianą, choć są dwie strony medalu, ponieważ drewno wymaga regularnej konserwacji w przyszłości, co generuje duże koszty. Pergole aluminiowe wprost przeciwnie – są droższe przy montażu, ale cechują się większą trwałością, więc nie wymagają później wielu inwestycji.

Jeśli chodzi o czas montażu, to podobnie – jest on zróżnicowany ze względu na rodzaj pergoli. Te prostsze modele można zainstalować już w kilka godzin. Jednak konstrukcje bardziej zaawansowane (z elektrycznymi roletami lub systemem odprowadzania wody) stawia się nawet przez kilka dni.

Montaż pergoli na tarasie, balkonie lub ogrodowej – co warto wiedzieć?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z montażem pergoli, nie ryzykuj. Podejdź do sprawy poważnie, dobrze się przygotuj i zorientuj w temacie. Warto wiedzieć, w jaki sposób postępować, a także jakich błędów unikać. Aby ułatwić Ci zadanie, zgromadziliśmy kilka informacji, które powinien poznać każdy monter – laik. Bardzo możliwe, że znalazły się tutaj też cenne wskazówki dla doświadczonych instalatorów.

Praktyczne porady

Aby konstrukcja była trwała, stabilna i bezpieczna:

  • upewnij się, że dach pergoli ma odpowiedni spadek – nie można dopuścić do tego, aby zbierała się na nim woda;
  • wybierz materiały odporne na warunki atmosferyczne (nawet jeśli będą nieco droższe) – zadbaj też o ich odpowiednie zabezpieczenie i konserwację;
  • planując lokalizację konstrukcji, unikaj miejsc narażonych na silny wiatr.

Najczęstsze błędy

Zdarza się, że pergola nie spełnia swojej roli lub jest nietrwała. Co może na to wpłynąć?

  • Nieodpowiednio dobrana lokalizacja;
  • zbyt luźne kotwienie;
  • niedopasowanie stylu pergoli do specyfiki otoczenia lub samego budynku;
  • źle określony rozmiar konstrukcji;
  • montowanie z pominięciem instrukcji dołączonej do danego modelu.

Pergola to inwestycja, która zwykle służy przez dobrych kilka lat. Jej montaż wzbogaci wygląd Twojej posesji, ale też zwiększy komfort korzystania z ogrodu, tarasu lub balkonu. Decyzję o zakupie odpowiedniego rodzaju pergoli warto dobrze przemyśleć i skonsultować z resztą domowników lub nawet specjalistą. Ważne, by nie tylko odpowiadała potrzebom, ale też była dopasowana do budynku. Jeśli nie czujesz się na siłach lub jeszcze nie masz doświadczenia, zleć montaż pergoli profesjonalistom. To najlepszy sposób na uniknięcie błędów instalacyjnych oraz recepta na radość z długotrwałego efektu!